Pvc Şerit Perde Montajı Nasıl Yapılır? Dikkat Edilecekler?

pvc serit perde montaji

PVC ŞERİT PERDE MONTAJI

PVC Şerit Perde Montajı nasıl yapılır sorusuna detaylı bir açıklama ile cevap verelim.

SaranPerde tarafından üretilen PVC Şerit Perdelerin montajı son derece kolay olup, matkapla vida sıkmayı başarabiliyorsanız hiç zorlanmadan montajı  tamamlayacağınıza emin olabilirsiniz.

Her şeyden önce, montajı yapacağınız yüzeyin sağlam ve perdeyi taşıyabilecek kadar dayanıklı olduğundan emin olmalısınız. Beton, ahşap veya çelik konstrüksiyon yüzeyler genelde uygundur. Tuğla, ytong veya alçıpan yüzeyler için fazladan dübel+vida kullanılması gerekebilir.

Öncelikle PVC Şerit Perde Montajına başlamadan montaj için kullanılması gereken ekipmanları hatırlatalım;

Gerekli olacak aletler, matkap, uzatma kablosu, şarjlı vidalama aleti, çekiç, şerit metre, su terazisi, kurşun kalem, dübel, vida, elektrik süpürgesi, koruyucu gözlük, eldiven ve tabi ki ölçünüze uygun Saran marka PVC Şerit Perde.

Montaj örneği olarak kapımızın boşluğunun 100x200h ölçüsünde olduğunu düşünelim. Bu durumda bize gereken pvc şerit perdenin ölçüsü de 110x210h olmalıdır. Yanlarda 5er cm ve üstte 10cm fazlalık yeterli olacaktır.

PVC Şerit Perde Montajı kapı üzerinde bulunan lento kısmına yapacağız. (Lento nedir? merak edenler buradan detaylı bilgi alabilir)

Montaja şerit metremizi ile kapının lento kısmında, kapı boşluğunun her iki yanını 5er cm taşacak şekilde işaretliyoruz. Daha sonra PVC Şerit Perde Askı Rayını işaretlediğimiz iki nokta arasına alıp, su terazisi ile düzgün bir şekilde tutarak yeterli sayıda delik için işaretliyoruz.

Şimdi sırada işaretli yerleri matkapla delmeye geldi. Bu aşamada lütfen koruyucu gözlük ve eldiven kullanmayı ihmal etmeyin. Bir de size küçük bir tüyo verelim, matkapla delik delerken elektrik süpürgesi kullanırsanız çıkan tozlar etrafa yayılmaz.

Yeterli sayıda delik deldikten sonra dübelleri çekiçle deliklere çakabilirsiniz.

Askı rayını da sağlam bir şekilde şarjlı vidalama aleti ile vidaladıktan sonra montaj işleminin son aşamasına geldiniz.

 

PVC ŞERİTLERİN MONTE EDİLMESİ

Askı rayımızın montajını sağlam bir şekilde yaptıktan sonra, sırada PVC Şeritlerin montajı var.

Aslında çok kolay bir işlem olduğu halde, sözde profesyonel geçinenlerin bile maalesef genel olarak hatalı yaptıkları bir işlemdir PVC Şeritlerin yerlerine takılması. Ray üzerinde bulunan kancalara, hazır olarak gelen PVC şeritlerin takılması işlemine başlayalım.

Öncelikle ortadan değil, sol veya sağdan başlamalısınız montaja. Bu işlem sırasında en sık karşılaştığımız hata, PVC şeritlerin sıra ile birbiri üzerine gelecek şekilde takılmasıdır. Oysa bu tamamen yanlış bir uygulama şekli olup, PVC Şeritlerin düzgün durmamasına, sona doğru gelen şeritlerin yerlerinden çıkmasına ve görsel olarak kötü durmalarına sebep olmaktadır.

Bu işlemi doğru bir şekilde yapmak için, en başa bir şerit takıldıktan sonra binme payları düşülecek şekilde arada boşluk bırakarak ikinci şerit takılmalı ve üçüncü şerit birinci ve ikinci sıradaki şeritlerin tam üzerine gelecek şekilde takılmalıdır.

Bu mantığı kavradıysanız, kalan tüm şeritleri de yerlerine takarak pvc şerit perde montajı işlemini tamamlamış olacaksınız.


DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Askı rayını monte ederken, su terazisi mutlaka kullanılması gerekir. Düzgün olarak montajı yapılmayan bir askı rayı üzerindeki şeritlerin de düzgün durmamasına sebep olacaktır.

Montaj öncesi veya sırasında teknik desteğe ihtiyacınız olursa bizden telefon desteği alabilirsiniz.


GEREKLİ EKİPMANLAR

Şarjlı Vidalama Aleti – Matkap

Çekiç, Su Terazisi, Koruyucu Gözlük

Kalem, Elektrik Süpürgesi, Eldiven, Şerit Metre