Mutfak Perdesi

mutfak perdesi

Bulunduğu konum ve ölçeği ne olursa olsun mutfaklar hijyen standartlarının her koşulda en üst seviyede sağlanması gereken alanlar arasında ilk sıralarda yer alır. Günümüzde Catering hizmeti adı altında aynı anda binlerce kişiye ve farklı çeşitlerde yemek üretimi yapan tesisler bulunmaktadır.

Bu hizmeti veren tesislerde de hijyen açısından gerekli standartların sağlanması zorunlu olmasının yanı sıra bu tür işletmelerin birtakım uluslararası standartlar ile bazı yerel kurallara uyma zorunluluğu da bulunmaktadır. Bu aşamada Gıda Denetimleri Hakkında Yönetmelik’e uygun bir ortam oluşturulması ve bu ortamın devamlılığının sağlanması gerekmektedir.

Bu tür tesislerde temizlik kurallarına ilişkin tüm standartlara uyulmalıdır. Hijyen kurallarına uyulmaması halinde çok ciddi yaptırımlarla hatta kapatma cezaları ile karşılaşılması riski olduğu unutulmamalıdır. Catering şirketlerinde öncelikli olmak üzere mutfak perdeleri yemek pişen ve hijyen gereksiniminin maksimum olduğu tüm alanlarda gerekliliğe dönüşebilir. Bu dahilde restoranlarda, cafelerde, işletmelerin yemekhanelerinde de mutfak perdesi çeşitleri kullanımı son derece önemli bir hal alabilir.

Mutfak Perdesi Nedir?

Toplu ve yerinde yemek hizmeti sağlayan yemek fabrikalarında bulunmakta olan endüstriyel ölçekli mutfaklarda pişirme alanlarının ayrılması aynı zamanda giriş ve çıkış bölümlerinin izole edilmesi amacıyla kullanılan perde sistemleri mutfak perdesi olarak bilinir.

Mutfak Perdesi Ne İşe Yarar?

Mutfak perdesi ile toplu yemek üretimi yapılan işletmelerdeki mutfakların izolasyonunu ve hijyenini sağlamak mümkündür. Mutfak perdesi kullanımının temel amacı; hijyenik ve temiz bir mutfak oluşturabilmektir.

Mutfak alanların bakterilerden arındırılmış ve hijyenik alanlar olması gerekliliği vardır. Bu nedenle kullanılacak mutfak perdesi çeşitleri hijyen kurallarına uygun ve anti-bakteriyel ham maddelerden üretilmiş olmalıdır. Kalitesiz ham maddelerden üretilen ürünler yarar sağlamadığı gibi zarara neden olabilir. Hatta perdelerin üzerinde oluşan bakterilerin üretilen yemeklere bulaşması gibi istenmeyen durumlarla dahi karşılaşılabilir.

Mutfak Perdesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Mutfak perdesi büyük mutfak alanlarının bölünmesini, giriş çıkışların ise izole edilmesini sağlamak amacıyla kullanılabilen fonksiyonel bir üründür. Özellikle son yıllarda gıda üretimi alanında hizmet veren işletmeler sıkı denetimlere ve birçok farklı kontrole tabi tutulmaktadır.

Toplu yemek üretiminin söz konusu olduğu otel, hastane, okul, restoran ve catering gibi işletme mutfaklarında çok sayıda personel çalışır. Dışarıdan sürekli olarak ürün gelmesi, çalışanların girip çıkması nedeniyle yoğun bir insan trafiği bulunur.

Bu tür durumlardan dolayı temizlik ve hijyen kurallarının en üst düzeyde sağlanması gerekir. Aksi takdirde mutfaklarda sağlık açısından zararlı, hijyenik olmayan ve kirli bir ortam meydana gelebilir.

Saran Perde Farkıyla Mutfak Perdesi

Saran Perde deneyimi, kalitesi ve kullandığı gelişmiş teknoloji ile uzun yıllardır sektöründe başta mutfak perdesi olmak üzere tüm ürün gruplarında lider üretici olma özelliğine sahiptir. Saran Perde tüm ürün gruplarında olduğu gibi mutfak perdesi modellerini de ihtiyaçları en iyi şekilde karşılayacak özeliklerde, dayanıklı ve kaliteli üretmekte, titizlikle ürettiği ürünleri müşterilerine en ekonomik fiyatlarla sunmaktadır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

 • Mutfak alanlarının hijyenik ve bakterilerden mümkün olduğunca arındırılmış alanlar olması gerekmektedir. Öncelikle kullanılacak mutfak perdelerinin hijyen kurallarına uygun, Anti-Bakteriyel PVC Şerit kullanılarak üretilmiş olması birinci öncelik olmalıdır. Yoksa kalitesiz bir ürün, faydadan çok zarar getirecektir. Perdenin üzerinde oluşacak bakteriler, üretilen yemeklere bulaşabilir.
 • Kaliteli mutfak perdeleri için satış bölümümüzle iletişime geçerek daha detaylı bilgi ve fiyat alabilirsiniz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Mutfak Perdesi teknik özellikleri

 • Hammadde Cinsi: DIDP (Esnek PVC – Polivinil Klorür)
 • Sertlik derecesi: Shore Hardness A 75-78
 • Kullanım Alanı Sıcaklık Değeri: -5 / +85°C
 • Yuvarlatılmış kenarlar: Evet
 • (İçinden geçiş sırasında kimseye zarar vermez)
 • UV Dayanımı: Evet
 • (Ultraviyole ışınlarına dayanıklıdır, güneşte sararmaz)
 • Askı Sistemi: Evet, Geçmeli Askı Sistemli
 • Genişlikler: 20-30-40cm
 • Kalınlıklar: 2-3-4mm
 • Düşük Sıcaklık Dayanımı: Hayır
 • Renkler: Şeffaf ve Muhtelif Renklerde

Uygulama Ölçüleri:

 • Genişlik: 80-3000cm
 • Yükseklik: 180-1000cm
 • (Verilen ölçüler genel kullanım sonuçları üzerinden değerlendirilmiş olup gerçek uygulama için herhangi bir sınırlama yoktur)
 • Ağırlık: 10-350kg (+/-2kg)
 • (Sistem ağırlıkları kilogram cinsinden yaklaşık olarak hesaplanmıştır, gerçek ürün ağırlıkları verilenlerden farklılık gösterebilir)

Aşağıdaki ürün görsellerinin üzerine tıklayarak büyütebilir ve daha yakından inceleyebilirsiniz.