Akordiyon Pvc Perde – Yana Toplanan Perde Sistemi

akordiyon pvc perde 2 1

Akordiyon PVC perde Saran Perde’nin ürün yelpazesinde özel bir yere sahip olan ve geniş kullanım alanı bulunan bir üründür. Akordeon PVC perde sistemleri tek yana toplanır ya da iki yana toplanır olabilir.

Akordeon PVC perde sisteminin çalışması için birbirine bağlı makas mekanizmasının başındaki ip elle çekilir, bağlı bulunduğu makası ve diğer makasları beraberinde hareket ettirir. Rayın içerisinde kayan makaslar dönerek hareket ettiğinden akordeon sisteminin uygulanacağı yerde mekanizmanın önünde de arkasında da en az 35 ila 40 cm boşluk bulunduğundan emin olunmalıdır. Yeterli mesafenin bulunmadığı bazı seksiyonel kapı ve kepenklerde özel bir taşıyıcı destek sistemi yapılarak akordiyon sistemi kullanılabilir.

Akordiyon PVC perde sistemi yanlara toplandığında yaklaşık olarak genişliğinin %15’i kadar bir alan kaplar. Saran Perde akordiyon PVC perde sistemlerinde birbiri üzerine binme payları 10 + 10 cm (%67) olan standart 300mm şerit tipi kullanarak sistemin kapalı olduğu durumda izolasyonun üst seviyeye çıkarılmasını sağlar.

Akordiyon şeklinde yana toplanan sistem kullanılırken araç geçişinden önce sistem elle açılmalı ve araç geçişi tamamlanınca geri kapatılmalıdır. İhtiyaç halinde sistem yükleme ve boşaltma işlemi süresince açık bırakılabilir ve taşıma işi tamamlanınca tamamen kapatılabilir. Her iki durumda da ısı izolasyonunun kısmen sağlanması mümkündür.

Akordiyon PVC Perde Nedir?

Sahip olduğu özel mekanizma sayesinde istenildiği zaman yanlara toplanma özelliği olan perde sistemine akordiyon PVC perde adı verilir. Akordiyon PVC perde modellerinin tasarlanma ve üretilme amacı forklift ya da benzeri araç geçişinin söz konusu olduğu büyük kapılarda normal şerit perdelerin yıpranmasını önlemektir.

Akordiyon PVC Perde Ne İşe Yarar?

Kullanım alanında PVC perdenin isteğe bağlı olarak sağa, sola ya da yarısı sağa yarısı sola toplanması durumunda akordiyon PVC perde modelleri etkili çözümler olarak ön plana çıkar. Özel mekanizması sayesinde kolayca açılıp kapanabilen akordeon PVC perde, yoğun yükleme ve boşaltma işlemleri sırasında içinden geçen forkliftlerin vermesi olası zararları önlemek mümkündür. Bunun için sistem sevkiyat sırasında açılır ve sevkiyat sona erince yeniden kapatılır.

Dış kapılarda akordiyon perde kullanmak işletmenin dış ortamdaki ısı, koku, toz, gürültü ve uçan haşereye karşı izole edilmesi için etkili bir çözümdür. Ayrıca büyük dış kapılardan tesislere giren kuşlara karşı koruma sağlanması için de tercih edilebilir. Pek çok alanda mevcut kapının tamamen sökülmesi ve yalnızca akordiyon PVC perde kullanılmasıyla çözüm sağlanması söz konusu olabilir. Tüm bunların yanı sıra iç ortamın bölünmesi yoluyla birden fazla alan elde etmek için de akordiyon PVC perde kullanılması tercih edilebilir.

Akordiyon PVC Perde Kullanım Alanları Nelerdir?

Akordiyon PVC perde kullanımı genellikle araç geçişi olan büyük dış kapılarda görülür. Makaslı mekanizmasının çalışabileceği özellikteki her tür kapı ve giriş noktasında ısı izolasyonu amacıyla akordiyon PVC perde kullanımı tercih edilebilir.

Fabrikaların giriş kapıları, oto yıkama ve oto tamir atölyeleri ile lojistik tesis yükleme ve rampa kapıları akordiyon PVC perde kullanımının yaygın olduğu diğer alanlardır.

Fabrika kapılarının yanı sıra depo kapılarında gıda tesislerinin iç ve dış kapılarında, personel kapılarında, mutfak, bulaşıkhane ve boyahane kapılarında, lojistik tesislerin yükleme ve boşaltma alanlarında akordiyon PVC perde modelleri kullanılabilir.

Saran Perde Farkıyla Akordeon PVC Perde

Ürün yelpazesindeki çeşitlilik ile sektörün ihtiyaçlarını kaliteli, fonksiyonel ve ekonomik çözümlerle karşılayan Saran Perde’nin en çok talep gören ürünlerinden biri akordiyon PVC perde modelleridir. Saran Perde tarafından üretilen akordiyon PVC perde, rayların içerisinde hareket eden demir rulmanlara bağlı bulunan özel bir makas sistemi ile çalışır. Akordiyon PVC perde sistemini oluşturan parçaların her biri Saran Perde’nin uzman ekibinin titizlikle tasarladığı özel kalıplar kullanılarak üretilir.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

 • Sistem içerisinde bulunan ray, rulman ve makas mekanizması nedeni ile sistemin periyodik olarak hareketli kısımlarının silikonlu gres yağı ile yağlanması, sistemin sorunsuz ve uzun ömürlü çalışması açısından önemlidir.
 • Ülkemizde geçerli İSG (İş Güvenliği) standartları doğrultusunda, çalışan personel can güvenliği için, sistem içerisinde şeffaf Pvc Şeritlerin kullanılması gerekmektedir.
 • Forklift veya benzeri bir araç geçerken, pvc perdeye yaklaştığında mutlaka hızını düşürmeli ve kontrollü bir şekilde geçiş yapmalıdır.
 • Kullanım yerinde, sorunsuz kullanım için yükseklik ölçüsünün en az 220-230cm olmasını öneriyoruz. Çünkü Ray ve bağlı mekanizmanın yaklaşık 15cm civarı bir boyu olduğundan yüksekliğin daha düşük olduğu bir yerde kullanımı için bu ürün seçimine dikkat edilmelidir.
 • Akordeon PVC Perde içerisindeki şeritlerin periyodik olarak temizlenmesini öneriyoruz. En azından ayda bir kere kirlenen PVC perdeler sabunlu su ile yıkanmalıdır. Eğer uzun süre temizlenmezse, üzerindeki kirler çok daha zor çıkacaktır.
 • Sistemin bakımı ve kullanımı ile ilgili uyarıların bulunduğu bir ikaz yazısının asılması uygun olacaktır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Saran Akordiyon Pvc Perdeler aşağıdaki teknik özelliklere sahiptir.

 • Askı Sistemi: Galvaniz Ray-Makas Sistemi
 • (Ray Kalınlığı 2mm – Makas Sistemi 3mm Galvanize Sacdan üretilmiştir)
 • Genişlikler: 20-30-40cm
 • Kalınlıklar: 2-3-4mm
 • Düşük Sıcaklık Dayanımı: Opsiyonel
 • (Sipariş sırasında düşük ısıya dayanıklı olmasının istendiği belirtilmelidir)
 • Renkler: Şeffaf ve Muhtelif Renklerde

Uygulama Ölçüleri:

 • Genişlik: 80-3000cm
 • Yükseklik: 180-1000cm
 • (Verilen ölçüler genel kullanım sonuçları üzerinden değerlendirilmiş olup gerçek uygulama için herhangi bir sınırlama yoktur)
 • Ağırlık: 10-990kg (+/-2kg)
 • (Sistem ağırlıkları kilogram cinsinden yaklaşık olarak hesaplanmıştır, gerçek ürün ağırlıkları verilenlerden farklılık gösterebilir)

Akordiyon Sistem Çalışma Videosu