PVC Kaynak Perdesi – Kaynak Perdesi Çeşitleri

ark kaynagi perdesi 2

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerde gerekli önlemler alınmadığı takdirde işçilerin sağlığını ve güvenliğini tehlikeye sokacak iş kazaları yaşanması olasılığı son derece yüksektir. Yeni teknolojilerden yararlanılması sayesinde işletmelerde çok daha güvenli ve konforlu bir ortam sağlanması mümkün olmaktadır.

Buna bağlı olarak işçi sağlığı ve güvenliği için uygun koşullar elde edilebilmektedir. Kaynak perdesi iş güvenliği konusunda önemli fayda sağlayan unsurlar arasında yer almaktadır.

Kaynak Perdesi Nedir?

Kırmızı ve yeşil renklerde üretilebilen kaynak perdesi aynı zamanda ark kaynağı perdesi olarak da adlandırılır. İmalat ve bakım onarım işlemleri sırasında metallerin eriyip birleşmesi esnasında açığa çıkan UV ışınlarının, kaynak yapan çalışanlara zarar vermesi riskini en az seviyeye indirmek amacıyla iş güvenliği standartlarına uygun olarak üretilen kaynak perdesi modelleri kullanılır.

PVC kaynak perdesi son teknolojilerden yararlanılarak üretilen bir üründür. Kaynak perdesi modellerinin özellikleri ve kullanımı uluslararası standartlarla belirlenmiştir. Optimum faydanın sağlanabilmesi için bu standartlara uygun kaynak perdesi modellerinin kullanımı tercih edilmelidir.

Kaynak Perdesi Ne İşe Yarar?

Kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan tehlikeli ark kaynağı ışıkları kaynak perdesi kullanımıyla filtrelenebilir. Buna ek olarak kaynak alanının kaynak perdesiyle tamamen çevrelendiği hallerde, ortaya çıkan dumanı doğrudan doğruya havalandırma sisteminin emmesine de önemli katkı sağladığı ifade edilebilir.

Başta metal işleme sektörü olmak üzere taşlama ve kaynak işlemlerinin yapıldığı alanlarda kaynak perdesi kullanmanın avantajları, işletme personelinin kaynak arkında oluşan zararlı ışınlardan korunması noktasında ortaya çıkar. Alev yürütmez yapıları ile ön plana çıkan kaynak perdesi modelleri kaynak ışınlarına karşı üst düzey koruma sağlar.

Kaynak işlemi yapılırken ateşe neden olma riski bulunan sıcak kıvılcımlar ve metal artıkları ortaya çıkar. Bu durumun sebep olabileceği birtakım risklerin önlenmesi için aleve dayanıklı malzemeler kullanılarak üretilen kaynak perdesi modelleri son derece faydalıdır. Ancak kaynak perdesi kurulumu yapılırken olası bir yangın halinde acil çıkış yollarının önlenmeyeceği şekilde yapılması gerekliliği mutlaka dikkate alınmalıdır.

Kaynak Perdesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Küçük ölçekli ferforje atölyelerinden büyük ölçekli robot kaynak alanlarına kadar pek çok farklı alanda PVC kaynak perdesi çeşitleri kullanılabilir. Güvenliğin üst noktada sağlanmasına katkıda bulunan kaynak perdesi modelleri laboratuvarlarda kaynak işleminin yapıldığı alanlarda, kaynak robotları arasındaki paravanlarda ve ark kaynağının bulunduğu her tür bölgede konforlu bir kullanım imkânı sağlar.

Ayrıca kaynak alanlarında ve kaynak odalarında da kaynak perdesi modelleri sıklıkla kullanılır. Bu sayede kaynak yapılan alanların işletmelerin ve tesislerin diğer alanlarından kolaylıkla izole edilmesi sağlanır. Kaynak perdesi çeşitleri aynı zamanda alev yürütmez yapıdadır. Elektrik kaynağı uygulaması esnasında meydana çıkan ultraviyole ışığın etkilerinden korunması için kaynak perdesi kullanımından faydalanılabilir.

Saran Perde Farkıyla Kaynak Perdesi

Deneyimi, yenilikçi vizyonu ve uzmanlığıyla ön plana çıkan Saran Perde en kaliteli ürünleri en uygun fiyatlarla sunmaktadır. Bu kapsamda Saran Perde kaynak perde çeşitlerini özel sertifikalı kaynak tipi PVC şeritleri kullanarak üretmektedir.

Eğer sertifikasyona sahip olmayan ürünler kullanılırsa ihtiyaç duyulan korumanın ve işçi sağlığı için gerekli standartların karşılanmaması gibi istenmeyen durumlarla karşılaşılması riski bulunmaktadır.

En etkili korumanın elde edilebilmesi için ISO EN 25980 standardı kapsamında ark kaynak alanlarında kullanılan şeritler, perdeler ve paneller yer almaktadır. Saran Perde farklı sektörlerin ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılayabilmek için hem sabit hem de portatif ve özel şekillerde kaynak perdesi üretimi yapmaktadır.

Tekli sabit paravan, ikili “L” şeklinde, üçlü “U” şeklinde, yana kayar ve toplanır, dörtlü oda şeklinde ve tekerlekli paravan modellerinin yanı sıra ihtiyaç halinde özel üretim yapılması da söz konusu olmaktadır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

 • Sabit veya portatif olsun, kullanılan perdelerin, kaynak makinelerine olan uzaklıkları dikkatli bir şekilde ayarlanmalıdır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Saran Ark Kaynağı Perdeleri aşağıdaki teknik özelliklere sahiptir.

 • Hammadde Cinsi: DIDP (Esnek PVC – Polivinil Klorür)
 • Sertlik derecesi: Shore Hardness A 75-78
 • Kullanım Alanı Sıcaklık Değeri: -5 / +85°C
 • Yuvarlatılmış kenarlar: Evet
 • (İçinden geçiş sırasında kimseye zarar vermez)
 • Askı Sistemi: Galvaniz veya Paslanmaz
 • Genişlikler: 20-30-40cm
 • Kalınlıklar: 2-3-4mm
 • Düşük Sıcaklık Dayanımı: Opsiyonel
 • (Sipariş sırasında düşük ısıya dayanıklı olmasının istendiği belirtilmelidir)
 • Renkler: Kırmızı ve Yeşil Renk

Uygulama Ölçüleri:

 • Genişlik: 80-3000cm
 • Yükseklik: 180-1000cm
 • (Verilen ölçüler genel kullanım sonuçları üzerinden değerlendirilmiş olup gerçek uygulama için herhangi bir sınırlama yoktur)
 • Ağırlık: 10-990kg (+/-2kg)
 • (Sistem ağırlıkları kilogram cinsinden yaklaşık olarak hesaplanmıştır, gerçek ürün ağırlıkları verilenlerden farklılık gösterebilir)