Frigo Araç Perdesi – Soğutuculu Araçlarda Isı İzolasyonu

frigo kamyon panelvan perdesi 2

Frigo araç perdesi kullanımına gıda sevkiyatı sırasında sıklıkla ihtiyaç duyulur. Belirli ürün ya da ürün grupları için taşıma ortam sıcaklığı çok önemlidir. Taşımada kullanılan araç kasasının izolasyon değeri bu aşamada araç soğutma sistemi kapasitesinin istenilen düşük taşıma sıcaklığını sağlamasında önemli bir faktör haline gelir. Gerekli ısı izolasyonunun sağlanması için frigo araç perdesi kullanılarak istenilen ısı değerleri oluşturulup korunabilir.

Frigo kasalı araçlarda perde sistemi doğru bir askı sistemine sahip olmalıdır. Araçların kasaları izolasyonun sağlanması amacıyla poliüretan dolgulu olduğu için yalnızca vida ile tutturulan ve askı sistemi bulunmayan ürünlerden uzak durulmalıdır. Ayrıca frigo araç perdesi kullanılıyor olsa dahi kapı gereksiz yere ve uzun süre açık tutulmamalıdır. Montajın ardından perde boyları uzunsa mutlaka kısaltılmalıdır. Eğer uygun şekilde kısaltma yapılmazsa uzun olan şeritlerin aralarının açılmasına bağlı olarak izolasyon sorunları yaşanabilir.

Frigo Araç Perdesi Nedir?

Frigo araç perdesi gıda sevkiyatı yapmak için kullanılan soğutuculu panelvan ve kamyon türü araçların kapılarında kullanılmak amacıyla üretilir. Frigo araç perdesinin en önemli özelliği soğutuculu araçların ısısını koruması ve bu sayede taşınan gıdaların taze kalmasına katkıda bulunmasıdır. Sağlaması gereken yüksek standartlar dolayısıyla frigo araç perdesi üretimi uzmanlık gerektiren perde çeşitlerinden biri olarak kabul edilir.

Frigo Araç Perdesi Ne İşe Yarar?

Sevkiyat süreci, soğuk zincir içinde son derece önemli bir yere sahiptir. Sevkiyat süreci içerisinde gıda ürünlerinin sıcaklık değişimlerine maruz kalmaması noktasında gereken özen gösterilmelidir. Bu ürünlerin kalitesini doğrudan etkileyen bir unsur olduğu gibi aynı zamanda gerekli ısı izolasyonunun sağlanamaması halinde gıda ürünlerinin son kullanma tarihinden önce bozulmasına neden olabilen bir etken haline gelebilir. Frigo araç perdesi diğer bir deyişle soğutuculu araç perdeleri maksimum ısı izolasyonunun sağlanması amacıyla kullanılır.

Bu nedenle soğuk zincir bozulmadan son kullanıcıya ulaştırılması gereken dondurulmuş ve belirli bir sıcaklıkta saklanması zorunlu olan gıda maddelerini taşıyan araçların iç sıcaklıklarının belirlenen değerlerin dışına çıkmaması çok önemlidir. Frigo araç perdesi bu sorunun çözümlenmesi amacıyla geliştirilmiş bir ürün olma özelliğine sahiptir.

Gıda ürünlerinin dağıtımında kullanılan araçların kapıları açık kaldığında ürünlerin kalitesi bozulabildiği gibi soğutucu ekipmanlar açısından da zorlayıcı bir durum ortaya çıkabilir. Sonuç olarak soğutucu ekipmanlar gereğinden fazla yüke maruz kalabilirler. Bunun doğal bir sonucu olarak araç soğutucularında arızalarla karşı karşıya kalınabilir.

Frigo Araç Perdesi Kullanım Alanları Nelerdir?

Frigo araç perdesi; frigo panelvanlarda, frigorifik kamyonetlerde ve frigorifik konteynerlerde kullanım amacıyla üretilmiştir.

Soğutma sistemine sahip olan araçların içinde bulunan farklı tipteki ürünlerin birbirinden ayrılması amacıyla araç içinde bölme olarak da frigo araç perdesinden faydalanılabilir.

Buna ek olarak çift rejim soğutma sisteminin bulunduğu araçlarda, rejimler arası ısı farkının sağlanması amacıyla da frigo araç perdesi kullanımı söz konusu olabilir.

Saran Perde Farkıyla Frigo Araç Perdesi

Saran Perde soğutuculu ve izolasyonlu araçlarda kullanılan perde sistemlerinin üretimi konusunda uzmanlığı ile dikkat çeken ve sektörün ihtiyaçlarını kaliteli ürünleri ile karşılayan bir isimdir. En kaliteli ham maddeler ile Saran Perde deneyiminin bir ürünü olan frigo araç perdesi modelleri gıda ürünlerinin taşınması sırasında ısı izolasyonunun sağlanamaması nedeniyle yaşanabilecek sorunların ortadan kaldırılmasını sağlayan en etkili çözümler arasında yer almaktadır.

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

 • Frigo kasaya sahip araçlarda perde sisteminin mutlaka doğru bir askı sistemi olmalıdır.
 • Araçların kasaları, izolasyon amacı ile poliüretan dolgulu olduğundan sadece vida ile tutturulan ve askı sistemi olmayan ürünlerden sakınılması gereklidir.
 • Perde kullanılmasına rağmen kapının uzun süre ve gereksiz yere açık tutulmaması gerekmektedir.
 • Montaj sonrasında, perde boyları uzun ise mutlaka uygun bir şekilde kısaltılmalıdır. Uzun olan şeritlerin araları açılacağı için izolasyon sorunları ortaya çıkacaktır.
 • Kullanım süresi boyunca perde şeritlerinin temiz tutulması kullanım ömrünü uzatacağından mutlaka düzenli olarak temizlenmelidir.
 • Kullanım ile ilgili araç sürücüsü personele gerekli eğitim verilmelidir. Kullanım şekli ile ilgili uyarıların bulunduğu bir ikaz yazısının araç kapısına yapıştırılması uygun olacaktır.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Araç Kasası Perdeleri aşağıdaki teknik özelliklere sahiptir.

 • Hammadde Cinsi: DIDP (Esnek PVC – Polivinil Klorür)
 • Sertlik derecesi: Shore Hardness A 75-78
 • Kullanım Alanı Sıcaklık Değeri: -5 / +85°C
 • Yuvarlatılmış kenarlar: Evet

(İçinden geçiş sırasında kimseye zarar vermez)

 • UV Dayanımı: Evet

(Ultraviyole ışınlarına dayanıklıdır, güneşte sararmaz)

 • Askı Sistemi: Evet, Özel Geçmeli Askı Sistemli

(Tüm sistemlerimizde Kancalı Takmatik Askı Sistemi standarttır)

 • Sökülüp Takılabilirlik: Evet

(İstenildiğinde sökülerek daha dar veya daha geniş başka bir yerde kullanılabilir. Kalitesiz piyasa ürünlerinde, şeritleri duvara vidalayarak sabitlediklerinden, ihtiyaç duymanız halinde sökmeniz, yenilemeniz veya başka bir yerde kullanmanız mümkün değildir)

 • Genişlikler: 20-30-40cm
 • Kalınlıklar: 2-3-4mm
 • Düşük Sıcaklık Dayanımı: Opsiyonel

(Sipariş sırasında düşük ısıya dayanıklı olmasının istendiği belirtilmelidir)

 • Renkler: Şeffaf ve Muhtelif Renklerde

Uygulama Ölçüleri:

 • Genişlik: 80-300cm
 • Yükseklik: 110-280cm

(Verilen ölçüler genel kullanım sonuçları üzerinden değerlendirilmiş olup gerçek uygulama için herhangi bir sınırlama yoktur)

 • Ağırlık: 10-50kg (+/-2kg)

(Sistem ağırlıkları kilogram cinsinden yaklaşık olarak hesaplanmıştır, gerçek ürün ağırlıkları verilenlerden farklılık gösterebilir)

SIKÇA SORULAN SORULAR

Soğutuculu Aracımız Var, Kapısına Perde Taktırsak Isıyı korur mu?

Soğutuculu araç perdeleri üretimi uzmanlık gerektiren bir konudur ve gerçekten üretici bir firma ile çalışırsanız istediğiniz sonucu alabilirsiniz. Bu konuda hiç bir bilgi birikimi olmayan, gerekli altyapı ve teknik kapasiteye sahip olmayan bir yerden alacağınız her ürün size faydadan çok zarar getirecektir. Şirketimiz alanında İstanbul’ da ki tek üretici konumunda olup bu konuda uzun yıllardır yaptığı çalışmalar ile kendini ispatlamıştır. Daha detaylı bilgi için bizlere ulaşınız.

Aracımızın kapısına perde taktırdık, taktıkları perdeler soğuktan çatladı ve koptu. Aradık ``Kullanıcı Hatası`` dediler, bunun için bir çözüm var mı?

Maalesef işi bilmeyen ekiplerin yaptığı işlerde kaçınılmaz son bu şekilde bir müşteri geri dönüşü ile ortaya çıkmış oluyor. Soğutuculu araçlarda, araç tipi, aracın soğutucu ekipmanı, araçta taşınan ürünün cinsi değerlendirilerek doğru ürün seçimi yapılmalıdır. Bu konuda yeterli bilgisi olmayan bir ekipten alacağınız her üründe bu sorunla karşılaşmanız mümkündür. Saran Ltd. olarak üretmiş olduğumuz araç perdelerinde bu tür sorunlar yaşamanız mümkün değildir. Şirketimiz sadece bu ürünlerin üretimini yapmaktadır, bizi diğerlerinden ayıran en büyük fark budur.

Araç Kasamıza Perde Montajını Nasıl Yapacağız?

Saran marka Frigo Araç Perde Sistemleri, modüler yapısı ile kolayca herkes tarafından montajı yapılabilecek şekilde üretilmektedir. Merdiven altı ürün satanlarda bu özellik bulunmamaktadır. Ürün görsellerine dikkat ederek bunu kolayca anlayabilirsiniz. Pvc şeritler üst taraftan monte edildikleri yerde kancalı bir askı sistemi yoksa ve sadece vida ile tutturulmuşsa O sistemi sizin monte etmeniz de zor, gerektiği zaman söküp kaldırmanız veya şeritleri yenilemeniz çok zor olacaktır. Saran dışında bir yerden ürün alacaksanız, “Kancalı Askı Sistemi” istediğinizi özellikle belirtmenizi tavsiye ederiz.